Próchnica

Pielęgniarka radzi
  • Próchnica u dzieci część 1

    Stan uzębienia świadczy o kondycji organizmu ,oraz prawidłowych nawykach higienicznych. Próchnica jest uważana za najczęstszą wielobakteryjną chorobę jamy ustnej na świecie . U dzieci może się wykształcić już we wczesnym dzieciństwie i wynika z wczesnego rozwoju mineralizacji zębów. Już w 3 miesiącu ciąży formują się zawiązki zębów, zatem wszelkie niedobory i zła dieta w ciąży i okresie niemowlęcym ma wpływ na stan uzębienia. W Polsce próchnicę ma już co drugi trzylatek, aż 90% siedmiolatków i 95% osiemnastolatków. Wśród osób dorosłych odsetek ten sięga prawie 99%.

    Rodzaje próchnicy

    Powodują ją bakterie (głównie paciorkowce bytujące w jamie ustnej, zwłaszcza w płytce nazębnej. Przetwarzają one węglowodany zawarte w pożywieniu i produkują kwasy, które rozpuszczają szkliwo i powodują ubytki. W procesie tym ważne są także takie czynniki jak upływ czasu (im dłużej resztki posiłku zostają na zębach, tym większe szkody powodują bakterie) i indywidualna wrażliwość szkliwa na odwapnianie.

    W początkowym okresie życia dziecka dla prawidłowego funkcjonowania narządu żucia jest karmienie piersią. Dzieci karmione naturalnie znacznie rzadziej zapadają na próchnicę .Przedłużone karmienie piersią może zaś wywołać skutek odwrotny ,gdyż pokarm zwłaszcza w porze nocnej zalega na słabo zmineralizowanych zębach .

    Można wyróżnić 2 rodzaje próchnicy:

    1.Próchnica wczesna

    .Jedna z jej odmian jest tzw. Próchnica butelkowa ,która dotyczy dzieci karmionych butelką .Słodkie i papkowate pokarmy długo zalegają w miejscu kontaktu smoczka z dziąsłami i zębami. stanowiąc pożywkę dla bakterii. Karmienie nocne i zasypianie dziecka ze smoczkiem powoduje zmiany na przednich zębach ,oraz stany zapalne dziąseł, będące wrotami zakażenia dla bakterii próchniczych i nie tylko.

    2.próchnica okrężna:

    Umiejscawia się najczęściej wokół szyjek zębów mlecznych zajmując powierzchnie styczne i powodując odpadanie szkliwa. W efekcie pozostawia kikuty zębów pokryte rozmiękłą zębiną .Nieleczona doprowadza do martwicy miazgi zęba i jego utraty .Każdy etap próchnicy wymaga odpowiedniego leczenia ,a każdą zmianę należy konsultować ze stomatologiem .Kontrolne wizyty u stomatologa zalecanę są raz na 4 miesiące.

    Etapy próchnicy:

    -plama próchnicowa,

    -próchnica powierzchowna,

    -próchnica średnia

    -próchnica głęboka

    Należy pamiętać ,że próchnica jest chorobą infekcyjną i należy ją leczyć .Jej skutki mogą obejmować cały organizm i powodować poważne zmiany w narządach i odporności dziecka! Cukrzyca, kłębuszkowe zapalenie nerek, stany zapalne serca lub osierdzia, a nawet zawał lub udar ,to tylko kilka przykładów poważnych powikłań . Być może przyczynia się ona także do powstawania alergii, nadciśnienia, wrzodów żołądka i chorób skóry .Używanie wspólnych sztućców podczas np. karmienia dziecka łyżeczką, czy oblizywanie smoczka przez rodzica z próchnicą powoduje przeniesienie bakterii próchnicotwórczych do j. ustnej dziecka.

    Ciekawostka:

    Olejki z goździków, bergamotki i pomarańczy

    Rumuńscy naukowcy zbadali metody naturalnej profilaktyki próchnicy. Wyniki ich pracy opublikowane na łamach czasopisma Molecules wskazują na nową opcję: stosowanie olejków eterycznych w celu zahamowania rozwoju Streptococcus mutans w jamie ustnej.Przetestowali oni in vitro olejki cynamonowy, goździkowy, bergamotkowy i pomarańczowy. Najlepiej w przetrzebianiu kolonii mikrobów spisały się oleki eteryczne z goździków, bergamotki i pomarańczy.